Bebeğini memeden kesecek annelere öneriler
Annenin bebeğine verebileceği en büyük hediye anne sütü ve bebeğini emzirmesidir diyen Emzirme Danışmanı Hemşire Beyhan Numan, bebeğin emzirmeden kesilmesi için belirlenmiş bir zaman olmadığını söylüyor. Numan, “Bebeği memeden keserken sabırlı olmak gerekiyor. Annenin kendisini suçlu hissetmes normal, çünkü anne verdiği armağanı geri alıyor” diyor.

Numan, bebeğini memeden kesecek annelere şu önerilerde bulunuyor.

“Bebek memeden çok ani kesilmemeli, bu bir günde uygulanabilecek bir işlem değil, yavaş yavaş yapılmalı. Hem anne hem de bebek açısından en doğrusu budur. Memeden kesmenin bebeğin hayatında önemli değişiklikler yarattığı unutulmamalı ve bebeğin hasta olduğu dönemlere denk getirilmemesine dikkat edilmeli.

EMZİRME SEANSLARI YAVAŞ YAVAŞ AZALTILMALI
Memeden kesme bir gün içinde gerçekleşirse bebek huzursuz ve mutsuz olabilir. Annenin ise memeleri şişer ve ateşi çıkar. Memelerde dolgunluk ve tıkanıklık gelişip antibiyotik kullanımı gerekebilir. Tıkanıklıkların açılmaması durumunda ameliyata kadar gidilebilir.

Bebek, emzirme seansları azaltılarak ve emzirme süreleri kısaltılarak memeden kesilmeli. Dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de ilk önce gündüz seanslarını azaltmak, daha sonra gece seanslarına geçmektir. Eğer hiç bir şekilde başarılı olunmuyorsa bebeğiniz, bu duruma hazır değil demektir.”