Klamidya nedir? Klamidya belirtileri nelerdir?
Klamidya “Chlamydia trachomatis” adlı bakterinin neden olduğu sık görülen cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Kadınlarda rahim ağzı enfeksiyonuna (servisit) neden olurken hem kadın hem de erkeklerde üretrit ve proktite neden olabilir. Üroloji doktoru Murat Binbay, klamidya hakkında önemli bilgiler verdi.

Klamidya enfeksiyonu kadınlarda pelvik inflamatuar hastalık, kısırlık, ektopik gebelik ve kronik pelvik ağrı gibi çok daha ciddi problemlere neden olabilir. Üroloji doktoru Murat Binbay, klamidya hakkında önemli bilgiler verdi.

Klamidya enfeksiyonu ne kadar sıktır?

Chlamydia ABD’de en sık görülen bakteriyel kaynaklı cinsel yolla bulaşan hastalık etkenidir. Yılda 2.8 milyon insan tedavi için doktora başvurur. Aslında doktora başvuran hasta sayısı gerçeği yansıtmamaktadır, çünkü bir çok insanda da Klamidya bakterisi bulunmasına rağmen herhangi bir semptoma neden olmaz ve bu insanlar doktora başvurmazlar. Klamidya enfeksiyonu özellikle genç insanlar arasında daha sıktır.  Yeni vakaların 2/3’ü 15-24 yaş aralığında görülür.

Klamidya erkeklerle seks yapan erkekler arasında da sık görülür. Bu grup erkeklerin makatlarından alınan örneklerde Klamidya enfeksiyonu oranı %3-10 arasında; boğazlarından alınan kültürlerde Klamidya enfeksiyonu oranı %1-3 arasında değişmektedir.

İnsanlara Klamidya nasıl bulaşır?

Klamidya enfeksiyonu cinsel ilişki ile penis, vajina, ağız veya anal yolla bulaşır. Klamidya enfeksiyonunun bulaşması için illa enfekte kişinin boşalması gerekmez. Boşalma olmayan cinsel ilişki ile de Klamidya enfeksiyonu bulaşabilir.

Anal veya vajinal Klamidya enfeksiyonu olan gebelerin çocuklarına doğum sırasında enfeksiyon bulaşabilir. Yeni doğan bebekte göz ve akciğer enfeksiyonuna neden olabilir.

Klamidya Belirtileri Nelerdir?

Klamidya sessiz bir enfeksiyon olarak bilinir çünkü enfekte insanların bir çoğunda semptom görülmez veya herhangi bir muayene bulgusu yoktur. Klamidya enfeksiyonuna sahip bir insanla cinsel beraberlik sonrası enfeksiyonun ne kadar zamanda ortaya çıkacağı tam olarak bilinmese de, şikayetlerin ortaya çıkması haftalar sürebilir.

Klamidya varlığı kültür ile kanıtlanan erkeklerin sadece %10’unda, kadınların ise %30’unda şikayet vardır.

Kadınlarda, bakteri öncelikle rahim ağzını enfekte eder (servisit) ve buna bağlı şikayetler ortaya çıkar (örn; mukopurulan akıntı, vajinal kanama). Bazen işeme kanalı enfekte olur (üretrit) ve bu durum idrar yaparken yanma, sık sık tuvalete gitme veya yapılan idrar tetkikinde lökosit görülmesine sebep olabilir.

Rahim ağzından başlayan enfeksiyon, bazen rahime ve üreme kanalı tüplerine yayılabilir; bunun sonucunda pelvik inflamatuar hastalık denilen ve kadınların infertil olmasına neden olabilecek bir durum ortaya çıkabilir. Pelvik inflamatuar hastalık şikayete neden olmayabileceği gibi şiddetli pelvik ağrı, genital muayenede hassasiyet gibi şikayetlere de neden olabilir.

Şikayetleri olan erkeklerde tipik olarak üretrit bulguları (penisten mukuslu veya sıvı kıvamında akıntı, idrar yaparken yanma) görülür. Enfekte olan erkeklerin az bir kısmında epididimit gelişebilir ve bu hastalarda tek taraflı yumurtalık ağrısı, yumurtalıkta hassasiyet ve şişlik görülür.

Klamidya bakterisi hem kadınlarda, hem de erkeklerde makat enfeksiyonuna da yol açabilir. Çoğu zaman makattaki Klamidya herhangi bir şikayete neden olmazken, nadiren proktatit şikayetlerine (makatta ağrı, makattan akıntı, makatta  kanama) neden olabilir.

Klamdiya enfeksiyonlu kişilerin genital salgıları eğer göze bulaşırsa; göz enfeksiyonu (konjuktivit) gelişebilir.

Klamidya enfeksiyonu enfekte bir kişiyle yapılan oral seks sonrası boğaza yerleşebilir, fakat genellikle herhangi bir şikayet oluşturmaz. (Faranjit yapmaz)

Kimler Klamidya testi yaptırmalıdır?

** Akıntı, idrar yaparken yanma, unusual sores, veya döküntü gibi genital şikayetleri olan insanlar acilen doktora başvurmalıdır. Bu kişiler başkalarına enfeksiyon bulaşmaması için bir süre  seks yapmamalıdır.

** Cinsel partnerinde (oral, vajinal, anal seks yapanlar) Klamdiya enfeksiyonu tanısı konulanlar mutlaka Klamidya testi yaptırmak için doktora başvurmalıdır.

** Cinsel olarak aktif 25 yaş altı kadınlar herhangi bir şikayet olmaksızın Klamidya testi yaptırmalıdır.

** Birden çok partneri olan veya yeni bir cinsel partner edinen kadınlar da Klamidya testi yaptırmalıdır.

** Gebe kadınlar ilk doktor kontrollerinde mutlaka Klamidya testi yaptırmalıdır. 25 yaş altı olan gebeler ayrıca 7. Ay kontorllerinde ikinci defa Klamidya testi yaptırmalıdır.

Testlerinde Klamidya enfeksiyonu saptanan kişiler tedavi edildikten 3 ay sonra kontrol amacıyla Klamidya testi yaptırmalıdır.

Erkekler için herhangi bir belirti olmadıkça veya şüpheli bir cinsel ilişkide bulunulmadıkça rutin Klamidya taraması önerilmemektedir.

Erkeklerle seks yapan erkekler için ayrı bir durum söz konusudur. Bu erkekler yılda bir kez üretral klamidya enfeksiyonu açısından araştırılmalıdır. Pasif erkekler ayrıca yılda bir kez rektal Klamidya enfeksiyonu açısından araştırılmalıdır. Bu erkeklerde rutin olarak boğazda Klamidya enfeksiyonu taraması önerilmemektedir.

HIV enfeksiyonu olanlarda veya çok partnerli ilişkilerde Klamidya enfeksiyonu açısından bu erkekler 3 ayda bir araştırılmalıdır.

Klamidya testi nasıl yapılır?

Klamidya enfeksiyonu tanısı koymak için moleküler testleri ve hücre kültürlerini içeren bir çok test bulunmaktadır. Moleküler testler Klamidya enfeksiyonu gösterme açısından en hassas testlerdir. Moleküler Klamidya testleri hastaların vajinal sürüntülerinden veya idrar örneklerinden çalışılabilir.

Vaginal swabs, either patient- or clinician-collected, are the optimal specimen to screen for genital chlamydia using NAATs in women; urine is the specimen of choice for men, and is an effective alternative specimen type for women.

Klamidyal kültür rektal veya boğazdan örnek almak için kullanılabilir. Moleküler testler rektal ve boğaz incelemeleri için de Klamidya kültüründen üstündür, fakat boğaz ve rektal incelemeler için şu an FDA onayı yoktur.

Klamidya tedavisi

  • Klamidya enfeksiyonu antibiyotikler ile tedavi edilir.
  • Klamdiya enfeksiyonu olan kişiler tedaviye başladıktan sonra 1 hafta süre ile cinsel aktiviteden kaçınmalıdırlar (Enfeksiyonu partnerlerine bulaştırmamak için).
  • Klamidya tedavisi için yazılan antibiyotiklerin zamanında ve tam olarak alınması, hastalıktan kurtulmak için önemlidir.
  • Klamidya tedavisi için antibiyotik kullanılması sadece bakteriyi yok etmeyi sağlar, Klamidya enfeksiyonunun sizin vücudunuzda yaptığı tahribatı geri döndüremez.
  • İlaca başladıktan birkaç gün sonra Klamidya enfeksiyonuna bağlı şikayetlerin geçmesi gerekir. Eğer şikayetler devam ederse tekrar muayene için mutlaka doktorunuza tekrar başvurmanız gerekir.
  • Klamidya enfeksiyonunun tekrarlaması sık görülen bir durumdur. Cinsel partnerlerin uygun bir şekilde tedavi edilmediği hastalarda (özellikle de kadınlarda) Klamidya enfeksiyonu tekrarlar.
  • Klamidya enfeksiyonu geçiren kadın veya erkekler tedavi edildikten 3 ay sonra tekrar kontrol için doktora başvurmalıdır.
  • Vajinal doğum sırasında annede Klamidya enfeksiyonu olması, bebekte göz iltihabı veya akciğer enfeksiyonu gelişmesine neden olabilir. Bu bebeklerinde mutlaka uygun antibiyotik ile tedavi edilmesi gerekmektedir.