Fazla kilo cinselliği de vuruyor
Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Serkan Dinar, hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen karın bölgesindeki yağlanmanın cinsel hayatı olumsuz etkilediğini söyledi.Özellikle göbek bölgesinden alınan kiloların cinsel yaşamı olumsuz etkileyebildiğini söyleyen Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Serkan Dinar, yanlış beslenme, 30 yaşından sonra kolay kilo verememe veya hamilelik sırasında alınan kilolar nedeniyle göbek çevresinde inatçı yağlanmalar görülebildiğini belirtti.

Kadınlarda hamilelik esnasında karın kaslarının gevşemesi ya da yırtılması, erkeklerde de doğuştan gevşek olması nedeniyle karında fıtıklaşma cilt altı yağı yanında daha göbekli bir görünüme yol açabiliyor. Bu yağlanmanın çiftlerin ilişkilerini de etkilediğini vurgulayan Dinar, “Evli çiftlerde kadında ya da erkekte aşırı sarkmış, genital bölgeyi örten göbek, cinsel yaşamda da sıkıntılara yol açabiliyor. Karın germe isteği ile başvuran hastalarda sıklıkla cinsel yaşamla ilgili sıkıntılar dile getiriliyor. Karın germe ameliyatı geçiren hastalarda ise ameliyat sonrası cinsel yaşam konusunda mutlu olma oranı oldukça yüksek oluyor” dedi.

Karın germe ameliyatının sezaryen çizgisi denilen göbekten 8-10 cm aşağıdaki alandan kesi ile yapıldığını aktaran Dinar, “Karın cildi kas üstünden sıyrılarak fazla yağ cilt gerilerek atılıyor. Göbek deliği tekrar oluşturuluyor ve karın kaslarında da gevşeyen fıtıklaşan bölgeler onarılıyor. Karın kasları tekrar gergin hale getiriliyor ve iz iç çamaşırı içinde kaldığı için belli olmuyor. Kadınlar sezaryen izine alışkın olduğundan fazla sıkıntı yaşamayabiliyor. Erkekler iz konusuna daha yabancı olsa da iç çamaşırı içinde kaldığında bu operasyon tercih ediliyor” ifadesini kullandı.

“CİNSEL PERFORMANSI ETKİLİYOR”
Kadınlar kadar erkeklerin de karın bölgesindeki yağlanmadan mağdur olduğunu belirten Op. Dr. Serkan Dinar, “Kadınlarda karın bölgesinde yağlanma kıyafetten, denize girerken seçilecek mayo ya da bikiniye kadar her şeyi etkiliyor, toplum içinde utanma duygusuna da neden olabiliyor. Kadın ve erkek arasındaki cinsel ilişkide ise yine unutulmamalıdır ki; erkekler de en az kadınlar kadar bu durumdan şikayetçi oluyor. Erkeklerde genital bölgede aşırı yağlanma cinsel organda yanıltıcı kısalık algısı yaratabiliyor ve cinsel performans düşüklüğüne yol açabiliyor” diye konuştu.

Dr. Dinar’ın verdiği bilgiye göre, karın germe ameliyatları, genel anestezi altında yapılıyor ve ortalama 2 ile 4 saat sürüyor. Ameliyat sonrası 1 gece hastanede kalmak gerekiyor. Günlük hayata ve işe dönüş için 1 hafta dinlenmek yeterli oluyor.