Yaz aylarında makyaj yapılmasının zararları var mı?
Doç. Dr. Ersoy Hazneci, akneye eğilimli yağlı cilde sahip olanların yaz aylarında daha dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulundu.Yazın cildimiz, güneşin zararlı ışınlarından daha çok etkileniyor. Uzmanlar güneş koruyucu sürmeden sokağa çıkmamamız konusunda uyarıyor.

Peki ya kadınların vazgeçemediği makyaj? Acıbadem Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Ersoy Hazneci, yazın nasıl makyaj yapmamız gerektiğine ve cildimizi güneşe karşı nasıl koruyabileceğimize dair sorularımızı yanıtladı.

Yaz aylarında makyaj yapılmasının zararları var mı?
Yaz aylarında terleme ve dolayısıyla da yağlanma artar. Bu nedenle ciltte, güneşten ve terden kaynaklanan isilikler oluşur. Akne eğilimli, yağlı cilde sahip olan kişilerin mümkün olduğu kadar az makyaj yapması gerekir. Eğer her gün makyaj yapmaları şartsa, su bazlı makyaj ürünlerini tercih etmeleri daha sağlıklı olacaktır.

Havuz suyu kurutur!
Denize girdikten sonra nasıl bir cilt bakımı yapılmalıdır?
Havuz ve deniz suyunun etkisiyle cilt kurur. Deniz suyunun bazı cilt hastalıklarına da faydası var. Ancak havuz suyunun etkileri olumsuzdur; kuruluğu artırır. Çünkü suya girmekle birlikte derinin koruma mekanizması azalır. Bu nedenle deriyi çok sık yıkamamak gerekir. Denizden çıktıktan sonra cildimizi mutlaka bir nemlendiriciyle beslemek gerekir.

Güneş koruyucu kullanırken nemlendirici sürmek gerekli mi?
Bir tek ürünle bunu halletmek mümkün. Özellikle nemlendirici etkisi daha yoğun olan bir güneş kremini kullandığımız takdirde hem güneşten korunmuş hem de cildimizi nemlendirmiş oluruz. Bu nedenle vücudumuza hem nemlendirici hem de güneş koruyucu sürmenin anlamı yoktur! Gündüz saatlerinde güneş koruyucu sürersiniz, akşam saatlerinde de normal bir nemlendirici kullanabilirsiniz.

Hassas ciltler dikkat!
Cilt tipine göre ürün seçerken nelere dikkat etmek gerekir?
Cilt tiplerine göre ürün seçiminde tabii ki çok yağlı ciltler ile çok kuru ciltler arasında farklar olacaktır. Çok kuru ciltlerin nemlendiriciye olan ihtiyacı her zaman daha yüksektir. Yağlı ciltlerin ise nemlendiriciye olan ihtiyacı her zaman daha düşüktür. Yağlı ciltlerde su bazlı, kuru ciltlerde ise yağ bazlı nemlendiriciler tercih edilebilir.

Güneşin sivilcelere iyi geldiği düşüncesi doğru mu?
İlk planda güneşin sivilceleri geçirdiği görülür fakat sonrasında sivilcelerde artış görülür. Sadece ilk planda tuzlu su gibi etkilerin de olmasıyla cildin üstündeki gözenekler açılır ve sivilceler kaybolur. Fakat sonrasında deri kalınlaşınca sivilce sorunu daha da artar. Bu gibi vakalarda hemen bir dermatoloğa başvurmak ve kulaktan dolma bilgilere itibar etmemek önemlidir.

Alerjik cildi olanlar, güneş kremi seçerken nelere dikkat etmeli?
Eğer cildiniz hassas ise içeriğinde vücudunuzun alerji göstermediği maddelerin bulunduğu kremler kullanmanız gerekir. Güneş koruyucularının içindeki maddelere dikkat edilmeli ve hangi maddenin sizi rahatsız edeceğini bilmeniz önemlidir. Üzerinde ‘Hassas deri için’ ibaresinin bulunduğu ürünler, genellikle içeriğinde alerjik maddelere yer vermez.

GÜNDÜZ KORUYUCU KREM AKŞAM NEMLENDİRİCİ SÜRÜN!
Güneş kremini vücuda ve yüze nasıl sürmek gerekli?
Güneş kremi seçerken en az 30 koruma faktörlü olması gerekir. Krem sürerken uygun miktar, kişinin avuç içi kadar ya da bir tatlı kaşığı ölçüsündedir. Yani bir tatlı kaşığı kolunuza, bir tatlı kaşığı bacağınıza gibi… Böyle hesapladığınızda yaklaşık 100 ml’lik bir tüp, güneş koruyucusu sürmeniz gerekir.

Kozmetik olmasın!
Güneş koruyucusunun sprey ya da krem şeklinde olması fark eder mi?
Yaz aylarında çok terlediğiniz için, özellikle yağlı ciltler için krem değil, losyon şeklindeki koruyucular kullanılmalıdır. Çünkü kremler isilik yapabilir, gözenekleri tıkayıp aknelere yol açabilir. Kullandığınız koruyucunun kozmetik ürün olmamasına dikkat edin! Yani içinde renklendirici, fondöten, koku maddesi ve parfüm olmayan koruyucuları tercih edin!

Gölgede güneşlenmek bizi korur mu?
Gölgede de ultraviyole ışığı alırsınız. Gölge sizi yüzde dört civarında korur. Kıyafetlerin ise etkisi olmaz. Kıyafet ancak birkaç katsa koruyucudur. Yoksa tek kat gömleğin sizi koruma kalkanı sekiz faktörlü bir koruyucu kadardır.

Cilt kanserinden korunmak için neler yapılmalı?
Cilt kanserinden korunmanın en iyi yolu güneşten kaçınmaktır. Güneş koruyucu kullanmaya altı aylık bebeklerden başlanmalıdır. Sadece 0-6 ay arasındaki bebeklere güneş koruyucuları önermiyoruz. Güneş koruyucunun mutlaka güneşe çıkmadan 20 dakika önce sürülmesi ve üç saatte bir de tekrarlanması gerekir. Güneş gözlüğü ve şapka mutlaka kullanılmalı! Özellikle benleri olan ve ailede cilt kanseri bulunan, açık tenli kişiler; güneşe çıkmadan önce iki kere düşünsün ve 10.00-16.00 saatleri arasında dışarı çıkmasınlar!

LEKELERE LAZER TEDAVİSİ
Güneş lekesi tedavilerinde hangi yöntemler uygulanır?
Yaz aylarında güneşten gelen ultraviyole ışınları, deride değişik lekeler oluştururlar. Bu lekelerin tedavisi yaz aylarında yapılmamalıdır. Güneş lekelerini açmaya yönelik yapılan işlemlerin hepsi güneşle etkileşim sağlar. Leke tedavisi için kimyasal asitler, kimyasal maddeler ve lazer gibi yöntemler kullanılır. Lekenin türüne göre tedavisi de değişir.

GÜNEŞ SONRASI SİVİLCE İÇİN ANTİBİYOTİKLİ KREM LAZIM!
Amerikan Hastanesi Dermatoloji Bölümü Dr. Buket Pençe güneş sonrası cilt bakımı hakkında şu bilgileri verdi:
Vücudunuzu dış etkenlerden koruyan derimiz, yaz aylarında güneş sonrası kurumakta, sertleşmektedir. Bu yüzden de daha fazla bakıma gereksinim duymaktadır. Yazın artan ter salgısı, kuruyan ve sertleşen deriden bazen dışarı atılamaz ve deri altında ‘isilik’ dediğimiz kabartılara yol açar.
Yağlı ciltlerde yazın gözeneklerin tıkanması; akne ve sivilce oluşumuna neden olur. Bunu engellemenin en kolay yolu ise sık sık yıkanmaktır. Ancak deniz, havuz ve sabun cildimizin kurumasına neden olur. Yani yaz aylarında suyun ve güneşin kuruttuğu derimizi, sürekli nemlendirmek gerekir.
Kalınlaşan yağlı deri bölgelerine asit salisilik, retinoik asit içeren losyon veya jel formunda deri incelticiler uygulamak, isilik ve sivilce oluşumunu önleyebilir. Eğer cildimizde isilik veya sivilce oluşursa antibiyotikli losyon veya jeller, bazen de bazı tedavi edici ilaçlar gerekebilir.
Hassas ve kuru derili çocukların yüzünde yazın açık renkli, hafif kepekli lekeler oluşur. Bunların tedavisi derinin güneşten korunmasıyla mümkün olur.
Gövde, kol ve bacaklara kuruduğu takdirde, daha çok laktik asit ve üre içeren yağlı kremler; ayaklar için ise vazelin ve asit salisilik içeren merhemler uygulamak deriyi rahatlatacaktır.
Sıcak günlerde saç ve ayak bakımına da özen gösterilmelidir.
Sabah / Esra Tüzün