Sağlıklı bir cilt için koruyucu bazı önlemler
Genç kalmak deyince ilk akla gelen şey güzel ve sağlıklı bir cilde sahip olmak oluyor. Böyle düşünenler haksız da sayılmaz zira cilt yaşla birlikte zamanla incelen ve kırışan bir yapıya sahip. Yağ üreten bezlerin aktivitesini zamanla azalması cildin kurumasına neden oluyor, bir yandan da cildimizdeki kan damarlarının sayısı azalıyor ve cilt kırılgan bir hal alarak gençlikteki rengini ve parlaklığını yitiriyor. Bütün bunlar artık cilt kozmetiklerinin ve bakım ürünlerinin reklam bombardımanı sayesinde herkesin az çok kulağına çalınan şeyler.

Sağlıklı bir cilt için koruyucu bazı önlemlerin erkenden alınması, bozulmuş bir cildi onarmaktan hem daha kolay hem de daha ucuz bir yol olduğunu söylemekle söze başlayalım. İyi bir cilt bakımında, güneşten korunma, cildin nazikçe yıkanması ve düzenli olarak nemlendirici kullanılması gibi alışkanlıklar doğal yaşlanma sürecini geciktirebilir ve birçok deri problemini önleye-
bilir.

Genç yaştan itibaren edinilmesi gereken bazı temel alışkanlıklar

1. Güneşten korunun

Özellikle içinde bulunduğumuz yaz aylarında cilt bakımının en önemli öğesi cildinizi güneşin zararlı ışınlarından ve kurumaktan korumak. Yaşam boyunca deride gözlemlenen değişimlerin büyük bölümünün esas sebebinin güneşe maruz kalınması olduğunu söylemek abartma olmayacaktır.
Güneş ışınlarının özellikle keskin olduğu öğle saatlerinde güneşe çıkmayın. Bu saatlerde güneşin altında fazla vakit geçirmeyin.
Koruyucu giysiler giyin. Uzun kollu giysiler, pantolonlar ve geniş kenarlı şapkalarla korunun. Şimdi birçok firma özel olarak hem ultraviyole ışınlarını bloke eden hem de serin tutan güneşten koruyucu giysiler üretiyor.
Güneş koruyucuları kullanın. Güneşten Korunma Faktör (SPF) 15?ten büyük olan geniş spektrumlu bir güneş koruyucusu kullanın. Güneşe çıkmadan 20 dakika önce bolca sürün ve iki saatte bir ya da suya girip çıktıktan sonra tekrar sürün.

2. Sigara içmeyin

Sigara derinin yaşlanmasını hızlandırır ve kırışıklıkları artırır. On yıldır içen genç birinde sigaraya bağlı cilt değişiklikleri görülmeye başlar. Sigara derinin en üst tabakalarındaki minik kan damarlarının büzülmesine neden olur. Bu da deriye, oksijenin ve A vitamini gibi cilt sağlığı için önemli maddelerin daha az ulaşmasına neden olur. Sonuçta cilde güç ve esneklik sağlayan elastik lifler ve kollajen zarar görür. Ayrıca sigara içerken tekrarladığınız yüz hareketleri, dumanı içinize çekerken dudakların büzülmesi ve dumandan korunmak için gözlerinizi kısmanız kırışıklıklara katkıda bulunabilir. Yanan sigaranın sıcaklığı ve dumanına maruz kalınmasının da zaman içinde yüz cildinize zarar vermesi mümkündür.

3. Cildinize nazik davranın

Temizlik cilt bakımının temelidir. Bunun da doğrusu cilde nazik davranılmasıdır. Ilık su kullanın ve banyoda kaldığınız zamanı sınırlayın. Sıcak su ve uzun süren duş ve banyo cildinizin yağını uzaklaştırır. Banyo süresine 15 dakika veya daha kısa bir zamanla sınırlayın ve ılık suyla yıkanın.
Derideki yağın büyük bölümünü söküp atan kuvvetli sabunlar cildinizi kurutabilir. Bunun yerine hafif sabunlar ve yağlı sabunlar kullanın.
Tahriş edici katkı maddelerinden kaçının. Cildiniz hassas ise parfüm veya boya içeren ürünlerden kaçının. Göz makyajını dikkatli temizleyin. Yıkandıktan sonra derinizi nazikçe kurulayarak cildinizin biraz nemli kalmasına dikkat edin. Sonra derinizi bir yağ veya kremle derhal nemlendirin.

4. Düzenli nemlendirici kullanın
Nemlendirici ürünler cildinizin doğal nem düzeylerini korumasına yardımcı olur. Sizin için hangi nemlendiricinin en uygun olduğu ve nemlendirici kullanma sıklığı birçok faktöre bağlıdır. Derinizin tipi, yaşınız ve akne gibi spesifik durumların varlığı bu faktörler arasındadır.
Bunlar sadece genel öneriler, doğrusu daha genç yaşlardan itibaren bir dermatolog doktora danışıp onun size özel önerilerini uygulamaktır. Zamanında yapılan doğru uygulamalar cildinize ve sağlığınıza yıllar katabilir.

Dr. Hasan İnsel