Yeşil çay, hafızayı da güçlendiriyor
İyi bir antioksidan kaynağı olan yeşil çayın beyne de yararlı olduğu belirlendi. İsviçre kaynaklı araştırma, yeşil çay özünün beyin faaliyetlerini güçlendirdiğini gösterdi.Uzmanların özellikle kanserden ve kalp-damar hastalıklarından korunmada önemli etkiye sahip olduğunu sıkça dile getirdiği yeşil çay beyin fonksiyonları açısından da ciddi bir role sahip. İsviçreli bilim insanlarının araştırması, yeşil çay özünün hem beyin faaliyetlerini güçlendirdiğini hem de psikiyatrik bozukluk nedeniyle hafıza kaybına uğrayanların tedavisinde kullanılabileceğini ortaya koydu.

Araştırmaya katılanlardan bazılarına yeşil çay özünün bulunduğu bir içecek verildi ve daha sonra bu kişiler hafıza testine tabii tutularak beyin görüntüleri incelendi. Yeşil çay içenlerin beynindeki parietal ve ön prefrontal korteks bölümleri arasındaki bağlantının arttığı ve bu kişilerin testlerde daha başarılı olduğu belirlendi.

Araştırmalara göre, yeşil çayı fazla tüken toplumlarda kalp hastalıklarında ve bazı kanser türlerinde azalma görülüyor. Yeşil çayın aynı zamanda diş etleri için koruyucu olduğu, düşük tansiyon, halsizlik, yorgunluk gibi sorunlara da iyi geldiği biliniyor.

Yeşil çayın başta hafıza olmak üzere bilişsel faaliyetleri de güçlendirdiğini kanıtlayen araştırmanın sonuçları ”Psychopharmacology” dergisinde yayımlandı.