Siyah havucun iltihap kurutucu ve ateş düşürücü özellikleri var
Bilim adamlarının yaptıkları araştırmalara göre, antioksidan zengini siyah havucun, iltihap kurutucu ve ateş düşürücü özellikleri de bulunuyormuş. Bilim adamları, siyah havucun, Batı dünyasında yaygın olan sağlıksız beslenme modelleri sonucu ortaya çıkan sağlık sorunlarına karşı etkili olduğunu bildirdi.
Avustralya’daki Queensland Üniversitesi’nde görev yapan bilim adamları, yaptıkları araştırmada, içinde bulunan antosiyanin adlı mor pigmentler sayesinde oldukça etkili bir antioksidan işlevi gören siyah havucun, ayrıca önemli bir iltihap kurutucu, ateş düşürücü (anti inflamatuar) özelliği olduğunu da gözlemledi.

Araştırmacılar, fareler üzerinde yaptıkları araştırmada, hayvanlara yağ ve karbonhidratlar açısından zengin bir diyet uyguladı.

Kısa sürede kilo alan farelerde, yüksek tansiyon, diyabet glikoz toleranssızlığı, karaciğer ve kalp rahatsızlıkları ortaya çıktığını gören araştırmacılar, bundan sonraki 2 ay boyunca hayvanlara verilen besinlere siyah havuç suyu ekledi.

Elde edilen sonuçlar karşısında araştırma ekibinin başındaki Lindsay Brown, farelere uygulanan “korkunç” besin programının sürdürülmesine rağmen, tüm bulguların normale döndüğünün gözlemlendiğini söyledi.

Antosiyanin Deposu, İltihap Kurutucu ve Ateş Düşürücü
Turuncu havuçlardan yaklaşık 28 kat fazla antosiyanin içeren siyah havuç antioksidan özelliğinin yanısıra, iltihap kurutucu ve ateş düşürücü (anti inflamatuar) özellikleri olduğu belirtildi.