Şalgam suyu ilaç gibi – Mor havuç, mide ve karaciğere de faydalı
Şalgam suyu vücut için doğal ilaç görevi görüyor.Asitli içeceklere göre daha sağlıklı olduğu ifade edilen şalgam suyunun ana malzemesi olan mor havuç, A vitamini deposu. Bu özelliğiyle göz sağlığına faydası bilimsel olarak kanıtlandı. Mor havuç mide ve karaciğere de faydalı. Sindirimi kolaylaştıran şalgam suyu, B grubu vitaminleri de içeriyor. Kalsiyum, potasyum ve demir yönünden zengin olan şalgam suyu, fazla kiloların atılmasına yardımcı oluyor, insanları rahatlatarak stres attırıyor.

Yaz-kış içilebilen şalgam suyu, hücre yenileyici özelliği ile de biliniyor. Özellikle kış mevsiminde grip hastalığına karşı da doğal bir ilaç olduğu vurgulanıyor. Şalgam suyunun ham maddesi olan mor havuçta bol miktarda şeker bulunuyor. Ancak mayalanma yoluyla bu şeker sıfırlanıyor. Bu nedenle şalgam, şeker hastalarının da rahatlıkla tüketebileceği bir içecek.

Nasıl Yapılıyor?

Şalgam suyunun ana malzemelerini mor havuç, acı süs biberi, limon tuzu, su, tuz ve maya için gerekli kepekli bulgur oluşturuyor. Bir kilo mor havuç için bir su bardağı köftelik bulgur, 8 litre su, tuz ve limon tuzu kullanılıyor. Havuçlar iyice yıkandıktan sonra uzunlamasına bir parmak kalınlığında doğranıyor. Sonra, ağzı kapanabilen içinde 8 litre su bulunan bir kaba konuluyor.

İçerisine tuz atılan su içindeki havuca, ayrıca bir miktar limon tuzu da eritilerek ilave ediliyor. Temiz bir tülbent parçasının içine bir su bardağı köftelik bulgur bohça gibi sarılarak karışımın içine konuyor. Bu işleme ’’mayalama’’ adı veriliyor.

Ancak, maya için konulan bulgur su içinde şişeceğinden konulan tülbent ya da seyrek dokumalı bez parçasını biraz gevşek bağlamak gerekiyor. Mayalanmaya bırakılan şalgam, yaklaşık 10 ya da 15 gün içinde şalgam suyuna dönüşerek tüketime hazır hale geliyor.