Saçkıran için bitkisel kür
Tıp dilinde apolesi olarakta bilinen saçkıranın dökülmesinin ana sebebinin stres faktörü olduğu sanılmaktadır. Bilinenin aksine yenilen besinlerin saçkırana etkisi kesinlikle yoktur. Bazı hastalıkla önceden geliyorum derken saçkıran için bunu söylemesi zor. Önceden tespit edilmesi oldukça zordur. Çünkü hiçbir belirtisi olmamaktadır.

Saçkıranda saçların büyümesi durur ve daha sonra saç dökülmesi evresi başlar. Saçkıran yaşayan çok küçük kesiminde saçların tamamına yakının döküldüğüne rastlanır.

Saçkıranın kesin tedavisi bulunmamaktadır. Kortizon bazlı ilaçlar bazen olumlu olurken yan etkilere de neden olabilmektedir. Hastalıkta nadirende olsa kendi kendine geçebilmektedir. Saçkıran hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilmeniz için doktora başvurmanızı öneririr.

Suna Dumankaya’nın saçkıran kürü:

Yarım limon suyu,1 tatlı kaşığı vazeline ile birlikte yarım çorba kaşığı ardıç katranını karıştırın.Daha sonra bu karışımı cam kavonoz içinde bir müddet muhafaza edin.Bu karışıma daha sonra ihtiyacımız olacaktır.
Sarımsağı ikiye bölerek saçkıran yaşadığınız bölgeye iyice yedirin.İyice masaj yaparak yedirdikten sonra hazırladığımız kürü bu bölgeye sürün.2 saat kadar beklettikten sonra bölgeye temizleyebilirsiniz.7-8 gün boyunca bu kürü uygulamanız tavsiye edilir.