Pelin Otunun şifaları ve uygulama alanları
Yaz aylarında artış gösteren cilt sorunlarına karşı en etkili doğal yöntem olan Pelin Otu ayrıca mide sorunu ve felç riskine karşıda koruma sağlıyor.
Saçkırandan kulak ağrısına, felçten kronik göz hastalıklarına kadar binbir derde şifa olan Pelin otu ciltteki morlukları önleyip cildin rengini de güzelleştiriyor. Nefes sorunu çekenlere, midesinde sorun olanlara ve sarılığa da iyi geliyor…

Pelin otunun yaprağı yabani kekiğe benzer; ondan acılık, burukluk ve yakıcılık vardır. Huneyn b. İshak, afsantinin birçok çeşidi olduğunu, onun Horasan’da, Uzak Doğu’da ve Ligyam dağında toplanmış, Sus, Tarsus’tan getirildiğini söylemiştir. Daha öncekinden farklı olarak, onlar beş gruptur:
1 Susi
2 Tarsusi
3 Nebati
4 Horasani
5 Rumi

Nebati olan çeşit kokuludur ve bütün çeşitlerinin içindeki maddelerden dolayı kabız etkisi vardır, maddesi yumuşaktır. Dolayısıyla, açıcı ve yumuşatıcıdır. O, şeyh sınıfından olup, bundan dolayı da bu adla (asnaf-ı şeyh) adlandırılır. Bazı hekimler onu şeyhü’l-Rumi diye de adlandırılır. Onun öz suyu daha güçlüdür.

PELiN OTUNUN UYGULANDIĞI ALANLAR iÇERiĞi
Onun sıcaklığı birinci derecedir; kuruluğu ikinci derecede, öz suyu ise üçüncü derecedir. Bazıları onun kuruluğunun ikinci derecede olduğunu söylemiştir ve bu tabiidir.

YARARLARI
O, sertlikleri açar ve onun sertliği sıcaklığından daha güçlüdür ve nebati çeşidi daha yoğundur ve sıcaklığı daha azdır; bundan dolayı, midede balgam olsa da, bu balgamı atmakta etkili olmaz, onu çözemez. Aynı zamanda, o çözücü de değildir. onun ayrıca, çözücü yararları vardır. Yiyecekleri güveden ve diğer haşarattan korur ve kağıtları da haşerelerin kemirici etkisinden korur.

YARALAR
Karındaki yaralardan kurtulmakta yararlı olur. Ağız yoluyla uygulanan tedavilere de iyi gelir.

SOLUNUM
Şurubun içilmesi, göğüs kafesindeki kıkırdak yapılarının zorlanması ve yırtılmasında yararlı olur.

GÜZELLİK
Cildin rengini güçlendirir; saçkıran ve yılancık hastalıklarına da iyi gelir. Gözün altındaki morlukları yok eder ve ciltteki diğer lekelere iyi gelir.

BAŞ ORGANLARI
Başta oluşan rutubeti kurutur, onun öz suyu baş ağrısı yapar. Fakat bunun sebebi mideye dokunması olabilir. Kaynatıldığında buharları kulak ağrısına iyi gelir ve pişirilip boğaza bağlanırsa, boğazın içindeki sıkıntıları giderir. O, kulakların arkalarında oluşan şişlere iyi gelir. Kulak ağrısına ve kulak rutubetine de iyi gelir. Balla şerbet yapılıp içilirse, felce iyi gelir.

GÖRME
Özellikle gözlerdeki kronik göz ağrısına iyi gelir. Nebati olan türü gözün altına tatbik edilirse, katarakta yararlıdır. Kaynatılmış meyve suyu ile karıştırılıp, dışardan göze tatbik edilirse, gözün conjunctiva tabakasında oluşan kırmızı noktacıkların giderilmesine yararlı olur.

BESLENME
On gün sürekli olarak günde üç defa pelin şerbeti içilecek olursa, iştahı artırır. Pelin şerbeti mideyi takviye eder. Midede başka yararları da vardır. Pelin öz suyu on gün günde üç kez alındığında özellikle sarılık için yararlı olur. Hatta vücuttaki su birikmesine yararlı olur. Aynı zamanda pelin otu, incir, sodyum karbonat, boraks) ve şeytan unu, delice otu, yulaf unu karıştırılınca, baş ağrısına iyi gelir. İncir, susam yağı ve boraks karıştırılınca, aynı hastalık için (dalak hastalığı) yakı olarak kullanılır.

ZEHİRLEYEBİLİR
Pelin otu çok az miktarlarda kullanılması gerekir. Kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza mutlaka danışmalısınız. Çünkü, fazla kullanıldığında yan etki yapabilir ve zehirlenmelere yol açabilir.

KARACİĞER VE BÖĞÜR AĞRILARINA BİREBİR
Pelin otu, özellikle solucan düşürmek için iyi gelir. Mercimekle veya pirinçle pişirilip, kaynatılıp, yedirilirse, etkisi fazla olur; mideye dokunur, özellikle mide ağzına dokunur. Çünkü nebati türü, pelin dışında, diğer pelinlerin içeriğindaki mineraller mide ağzı için uygun değildir. Eğer o sümbülle karıştırılırsa, mideye iyi geldiği gibi karına da iyi gelir ve eğer karaciğer, mide ve böğür üzerine yakı olarak vurulursa, karaciğer ve böğür ağrılarına iyi gelir. Gül yağı ile karıştırılıp sürülürse, sertlikleri yumuşatır, faydalıdır.

DIŞARI ATAN ORGANLAR
Balla karıştırılıp verilir. Pelin otu, idrar söktürür ve safranın salgılanmasını, atılmasını sağlar. Balgam üzerine etkisi yoktur ve bağırsaklarda de etkin değildir. pişmiş ve ıslatılmış pelin otunun dozu 5 ile 7 dirhemdir. Tabii olarak, herhangi bir muamele yapılmadan kullanılan dozu 2 dirhemdir. Onun şurubu da yararlıdır, şurubu başın şakak çatlaklarına yararlıdır.
Eğer pelin otu tek başına veya pirinçle pişirilerek ve bol içilirse, bağırsak kurtlarına iyi gelir. Bu arada biraz ishal etkisi görülür. Aynı şekilde, eğer mercimek pişirilerek kaynatılıp verilirse, yukarıda söz konusu edilen bütün Yararları gösterir. Damarları hılt ve safra ve diğer sıvılardan temizler ve onları atar.

HUMMALAR
Özellikle eski hummalara yararlıdır. Onun öz suyu kasık otu öz suyuyle karıştırılsa, aynı etkiyi taşır.

ZEHİRLENME
Zehirli su yılanı ve akrep zehrine karşı yararlıdır ve derine nüfuz eden zehirlere karış etkilidir. Pelin otunun şurubu baldıran otunun kötü Yararlarıni giderir. Özellikle sirkeyle içilirse, zehirli mantarlara iyi gelir. Eğer pelin otu toz edilip, böceklere serpilse, sivrisineklerin zehrini engeller. Pelin otu karıştırılmış mürekkep ile yazılmış kitapları fare ve diğer kurtlar kemirmez.