Kolestrol için bitkisel çözümler
Kolestrol insan vücudu için gerekli bir maddedir fakat düzenli ve yeterli miktarda alınması gerekmektedir. Yüksek kolestrol bir çok hastalığa neden olabilmektedir. Prof. Dr. Ahmet Marankiden kolestrol için öneriler ise; Sivribiber, kırmızı pul biberi, kuşburnu, kekik, biberiye, zencefil, yeşil çay, enginar, ananas, üzüm çekirdeği özü, greyfurt, omega-3 yağı ve soya lesitin kolestrol için faydalı besinlerdendir.

Kuruyemiş çeşitleri, kestane, fazla tuz, şeker, hamurlu yiyecekler, yumurta sarısı, krema, sakatat, hindi yağı ve katı yağlar, iç yağı, tavuk yağı, kaz yağı, balıkyağı, margarin ve terayağı ise kolestrol seviyesini yükselttiği için az kullanılması gereken besinlerdendir.

Prof. Dr. Ahmet Maranki’den kolestrol için bitkisel çözümler;

Bir bardak kaynar suya 10 gram kadar sarı kantaron koyarak 8 10 dakika kadar demyelip günde 2 bardak içebilirsiniz.Bir bardak kaynar suya 10 gram kadar zerdeçal koyup 8 10 dakika kadar demleyerek günde 2-3 bardak içebilirsiniz.Bir bardak kaynar suya 1 çay kaşığı zencefil koyup 10 dakika kadar demleyerek günde 3 bardak içebilirsiniz.Yeşil çayı bol bol tüketebilirsiniz. Yeşil çayın kolestrol düşürücü etkisi vardır.Zerdeçal ve biberiye toz haline getirilerek yemeklerinize yarım çay kaşığı ilave edebilirsiniz.

Biberiye, kekik, zeytin yaprağı, ardıç tohumu ve ayrık kökü gibi bitkileri çay gibi demleyerek içebilirsiniz.