İshale karanfil, kansızlığa ısırgan otu
Mutfaklar insanları güçlü kılacak ve iyileştirecek besinlerle dolu. Örneğin; karanfil mide problemleri ve ishal tedavisinde etkili, ısırgan otu ise kansızlık sorunu yaşayanlara iyi bir alternatif olabilir. Hasta olduğunuzda veya bir sağlık sorunu yaşadığınızda ilaçlara sarılmadan önce bir kez daha düşünün. Çünkü Diyetisyen Uzmanları, mutfakların, doğal yollarla sağlık sorunlarını giderecek birçok ürün barındırdığını söylüyor. Uzmanlar, mutfaklarda bulunan ve sağlık veren bitkilerin hangi sorunlarda etkili olabileceği hakkında şu bilgileri aktarıyor:

Karanfil: Genel olarak ağız kokusunu gidermek için kullanılan karanfilin vücut için birçok yararı bulunmaktadır. Özellikle hazmı kolaylaştıran karanfilin iştahsızlığı giderdiği bilinmektedir. Kilo almak için uğraşan bireylerin karanfil tüketmesi daha fazla besin tüketmelerini sağlayacaktır. Mide sorunu olan veya sık sık ishal problemi yaşayanlar ve çocuklar karanfil tüketebilir. Gergin geçen bir günün ardından oluşan baş ağrıları veya baş dönmesinin çaresi de karanfildir. Vücudu enfeksiyonlara karşı korur ve hastalanma riskinizi azaltır. İdrar söktürücü etkisiyle, ödem sıkıntısı yaşayan kadınlarda sorunun daha hafif atlatılmasını sağlar. Ayrıca cinsel isteği arttırdığı da bilinmektedir.

Mısır püskülü: Bilinen en önemli etkisi ödem söktürücü olmasıdır. Yoğun geçen bir günün ardından, uzun yol sonrası, uykusuz geçen bir gece veya ilaç kullanımı sonucu meydana gelen ödemi vücuttan atmanız için iyi bir yardımcıdır. Fazla kullanılması sonucu vücudun ihtiyacı olan suyun da vücuttan atılması riski olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle ödem hissedilmediğinde kesinlikle içilmemelidir. Ayrıca fazla tüketimi alerjik faktörlerde oluşturabilir. İçerisinde düşük miktarda bulunan kalsiyumun da kemik ve diş sağlığı için olumlu etkileri olduğu bilinmektedir.

Karabiber: Hazmı kolaylaştıran başlıca baharattır. Mide ve barsak problemleri yaşayan bireylerin yemeklerinde tercih etmesi gereken karabiberin özellikle ishal ve kabızlık problemlerine iyi geldiği bilinmektedir. İdrar söktürücü özelliği bulunmaktadır. Kan yağları (trigliserit) seviyesinin düşmesini sağlar. Kolesterol problemi olanlar için önemlidir. Ayrıca bazı kanser türlerine (özellikle cilt) karşı vücudu desteklediği bilinmektedir. Sonbahar aylarının gelmesi ile sıklıkla yakalanılan nezle, grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı vücudu korur. Astım tedavisine destek olur. Güçlü bir antioksidandır. Yani vücuda zarar veren serbest radikallerin vücuttan uzaklaştırılarak bağışıklık sisteminizin daha güçlü kalmasını sağlayacaktır. Karabiberde karanfil gibi cinsel isteği ve gücü arttırır.

Isırgan otu: Yıllardır birçok hastalık için tedavi amaçlı kullanılan ısırgan otunun en önemli faydası egzama problemi yaşayanlar içindir. Ayrıca böbrek ve mesane taşı oluşumunu da engeller. Kanı temizlemesi ve kan seviyesinin artmasını sağlaması nedeniyle kansızlık problemi çekenler için iyi bir alternatiftir. Ayrıca pankreas üzerine olumlu etkileri vardır ve kan şekeri seviyesinin de dengeli olmasını sağlar. Bu nedenle şeker hastalarının beslenme programlarında sürekli bulunması gereken bir besindir. Kabızlık problemi yaşayan bireylerde dışkılama kolaylığı sağlar. İdrar yollarında sürekli problem yaşıyorsanız ısırgan otu ile bu rahatsızlığa daha nadir yakalandığınızı göreceksiniz. Isırgan otu, karaciğer, dalak hastalıklarında, sigara kullanan bireylerde sıklıkla meydana gelen solunum sistemindeki balgam problemlerine, mide ve bağırsak ülserlerine iyi gelmektedir. Ayrıca kendinizi yorgun ve bitkin hissettiğiniz günler ısırgan otu tüketirseniz bu sıkıntıyı daha hafif atlatabilirsiniz.

Balkabağı çekirdeği: Mide bulantısına iyi gelen balkabağı çekirdeği ayrıca protein ve çinko açısından zengin bir besin kaynağıdır. Kemik erimesi veya kan pıhtılaşması problemi yaşayanlar için K vitamini önerilir ve K vitamininin en zengin kaynaklarından birisi de balkabağı çekirdeğidir. Ayrıca cilt sağlığı ve güzelliği için de gerekli olan omega 3 ve omega 6 yağ asitlerini bünyesinde bulunduran balkabağı, bir su bardağının üçte biri kadar tüketildiğinde günlük çinko ihtiyacının %30’unu karşılar. Çinko ise saç dökülmemesi için yeterli düzeyde alınması gereken başlıca besin öğesidir. Balkabağı çekirdeğinin fazla tüketilmesi kilo artışına neden olabilir. Özellikle prostat büyümesi, mesane iltihabı ve kemik erimesi başlangıcı olanların tüketmesi önerilir.