Hıçkırık geçirme önerileri
Hıçkırığa neden olan durum diyaframın kasılmasıdır. Karın ve göğüs boşluğunda bulunan diyaframın aniden kasılarak istem dışı olarak nefes alınması sırasında çıkan sestir. Hıçkırık tıpta singultus olarak bilinir. Hıçkırığa yol açan çeşitli sebepler bulunur. Bunlardan bazıları; hazımsızlık, baharatlı yemekler, acı yemekler, çok soğuk veya çok sıcak içecekler, sinir bozuklukları, alkollü içecekler hıçkırık oluşumunu tetikleyebilecek nedenlerdendir.

Hıçkırık genel olarak kısa sürer. Böyle bir hıçkırık varsa zararsız olduğunun bilinmesi gerekir. Ama uzun süreli hıçkırık yaşıyorsanız bunun altında yatan ciddi sorunlar olabilir. Mutlaka bunun iyi irdelenmesi gerekir. Sürekli hıçkırık insanın hayatını oldukça fazla etkiler. Yemek yemesinde, konuşmasında hatta uyurken dahi insanı oldukça fazla rahatsız eder. Uzun süredir hıçkırık yaşıyorsanız doktora başvurmanız önerilir. Eğer alternatif hıçkırık geçirmek için uygulanan yöntemlerden fayda alamıyorsanız hekime başvurarak küçük cerrahi müdahale ile hıçkırığa müdahale edilebilir. Hıçkırık olmaması için basit önlemleri uygulayabilirsiniz. Yemeği hızlı yememelisiniz,konuşurken yavaş ve sakin olmalısınız, birşeyler içerken şişeden değilden bardaktan içmeye özen göstermelisiniz.

Ahmet Maranki hıçkırık geçirme önerileri

*2-3 tane karanfil ağıza atılır.
*Nane yemek,nar suyu,nar tüketmek ve ayvadan elde edeceğiniz suyu içmek hıçkırığa iyi gelir.
*1 bardak kaynamakta olan suyun içine 1 tatlı aşığı dereotu atılarak 10 dakika kaynaması beklenir ve süzüldükten sonra içilir.
*1 su bardağı kaynama halindeki suyun içine 3 gram rendelenmiş portakal kabuğu atılır. 15 dakika beklenerek 1 çay bardağı karışımdan içilir.
*1 bardak kaynar suyun içine 4-10 gram arası karanfil atılarak 10 dakika kaynatılır.Günde 2-3 bardak yapılan kür içilir.

NOT: “Bu site Sayın Ahmet Maranki’nin resmi sitesi değildir.
Ahmet Maranki’nin Resmi web sitesi www.maranki.com ‘dur. Ahmet Maranki’ye Sorularınızı info@maranki.com ‘dan iletebilirsiniz.”