Günde 3-5 kayısı yiyin
Kanseri önleme özelliği olan kayısının, yapılan deneyler sonucu kalbi koruyucu özelliği olduğu ve kalp krizi riskini de azalttığı belirlendi. Kayısının aynı zamanda ritim bozukluklarına da iyi geldiğinin ortaya çıktı.

Hücre Koruyucu Özelliği Var
Kayısının içerdiği bazı elementlerin hücre koruyucu özelliği olduğuna işaret eden Uzmanlar, şunları söyledi:
Kayısı, tıpkı bir ilaç gibi mi etkili oluyor, tabi ki hayır. Ancak kayısının içerdiği bazı önemli elementler var. Özellikle meyvede bulunan potasyum içeriği çok fazla. Kayısının şeker miktarı gerçekten çok güzel bir düzeyde. Antioksidan içeren kayısı, damar tıkandığı zaman oluşan hipopsiyi (beslenme bozukluğu) en aza indirecek özelliğe sahip. Bu özelliklerine baktığımız zaman kalp krizinden daha az etkilenme olayını da doğrulamış oluyoruz zaten.

Her Gün 3-5 Kayısı…
İnsanlara günde en az 3 ila 5 kayısı yemelerini önerdiklerini belirten Uzmanlar, kayısının aynı zamanda iyi bir enerji kaynağı olduğunu kaydetti.

Uzmanlar, “Kayısı, betakaroten denilen madde içerdiği için göz sağlığı açısından da önemli… Kayısı bağırsakları yumuşatıp, cildi de güzelleştiriyor. Her gün abartmamak şartıyla kayısı yemek insanların sağlığını önemli ölçüde etkileyecektir” dedi.