Göz altı morluklarını tedavi şekilleri
Bazı insanların gözlerinin altında, sanki bir darbe görmüş gibi mosmor bir hare oluşur. Bu koyu gölgeler kimi zaman gençlere de uğrar. Bunlarla baş etmek genellikle zordur. Bu lekelerin en yaygın nedeni; cildin zamanla incelmesi sonucunda kılcal damarların görünür hale gelmesidir. Güneş ışınları bu sorunu arttırır. İkinci bir neden; alerjiler veya yüksek ateşle seyreden hastalıklardır.

Önlemler neler?
Bu koyu halkaları kısmen düzelten, artmasını önleyen bazı çareler var. Her şeyden önce, vücudunuzu susuz bırakmayın. Sonra son derece hassas olan göz çevresini güneşten koruyun, uykunuza özen gösterin, yüzünüzü soğuk su ile yıkayın, tuzu azaltın, bol bol balık, sebze ve meyve tüketin. Üzüm çekirdeği extresi, C vitamini ve diğer antioksidanlar kılcal damarların güçlenmesine ve cildin gelişmesine yardımcı olur. Bunlardan yararlanın.

Tedavi şekilleri
Gözaltı morluklarına salatalık ya da patates halkalarının veya çay kompreslerinin iyi geldiğini çoğumuz biliyoruz. Size tavsiye bu malzemeleri poşetle değil, taze olarak ve buzdolabında soğutarak uygulayın. K ve C vitamini içeren göz çevresi kremleri kullanın.

Çay poşeti kürü: Ilık birer paket süzen poşet çayı gözlerinizde 5 dakika kadar bekletebilirsiniz. Bu gözlerdeki şişliği hafifletecek ve gözlerin altındaki kararmayı tamamen ortadan kaldıracaktır. Ancak çok uzun süre bekletirseniz aman dikkat, morluklardan kurtulayım derken göz çevrenizi bu sefer de sarartmayın.

Çiğ patates kürü: Haşlanmış ya da tamamen çiğ patates dilimlerini gece yatmadan önce gözlerinizde bekletin. Patatesteki nişasta morluklar için birebirdir.

Süt kürü: Süte batırılmış pamuk diskleri aynı çay poşetleri gibi göz kapaklarınızın üzerinde bekletin. Gözlerinizdeki şişlik ve morluk için hızlı bir yöntem.

Maydanoz ve doğal yağ kürü: İnce kıyılmış yarım bağ maydanozu 1 tatlı kaşığı zeytinyağ ile karıştırın. Bu karışımı kaşık yardımıyla bir tülbente yayın ve 15 dakika kadar gözlerinize uygulayın. 15 dakika sonra yüzünüzü yıkayın.

Bal kabağı ve yeşil çay kürü: Haşlanmış bal kabağı parçalarını bir tülbent ya da gazlı bez içine yerleştirin ve kapalı gözler üzerine on beş dakika boyunca uygulayın. Daha sonra yüzünüzü önceden demleyip soğuttuğunuz yeşil çay ile yıkayın.

Salatalık dilimleri kürü: Taze dilimlenmiş salatalıkları göz kapaklarınıza yerleştirin ve 10 dakika kadar bekletin. Sanırım en çok bilinen yöntem bu ve oldukça da etkili.

Bütün bunlardan önce yazının başında da belirttiğim gibi eğer sağlıkla ilgili bir problemimiz yoksa mutlaka uyku düzenine ve bol sıvı tüketimine dikkat etmek gerekiyor. Göz altı morlukları için de içten yapılan destek her zaman için dıştan yapılan destekten daha önemli ve öncelikli.
Ve en önemlisi de stresten uzak durmak.