Glokom Göz tansiyonu için domates suyu
Dünya üzerinde milyonlarca insanın ortak şikayeti olan glokom , göz tansiyonu için Profesör Doktor İbrahim Saraçoğlu domates suyu kürünü tavsiye ediyor. Göz tansiyonu tedavi edilmediği takdirde görme kayıplarına neden olabilmektedir. Göz içerisindeki sıvının basıncı göz sinirlerine zarar verecek şekilde yükselebilir. Glokom gibi hastalıklar yıllar içerisinde sinsice gelişmektedir ve özellikle 40 yaş üzerinde kendini göstermeye başlar. Glokom rahatsızlığı ileri yıllarda görme kaybı ile ortaya çıktığı anlaşılır. Birçok hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da erken teşhis çok önemlidir çünkü görme kaybının geri dönüşü yoktur.

Öğle yemeklerinden ortalama 1 saat kadar önce içeceğiniz bir su bardağı taze sıkılmış domates suyu göz tansiyonunun dengede tutulmasını sağlayacaktır. Dikkat edilmesi gereken husus, domateslerin tamamen doğal, hormonsuz olmasıdır. 30 gün süresince öğle yemeklerinden önce tüketeceğiniz 1 su bardağı domates suyu sayesinde kronik göz tansiyonu normale dönecektir.

Domates kürü ayrıca makula dejenerasyonu olarak adlandırılan göz rahatsızlığına da iyi gelmektedir. Özellikle orta yaş ve üzeri kişilerde bu kürün uygulanmasının ardından görmede gelişme yaşanacaktır.

Makula dejenerasyonu: Cisimleri net ve ayrıntısıyla görmemizi sağlayan, retina üzerinde bulunan makula fonksiyonunu kaybettiğinde merkezi görme kabiliyeti azalır, uzak ve yakında duran cisimler geometrik açıdan yanlış görülür ve karanlıkta görme kabiliyeti de azalır.