Elmanın şifalı yönleri
Elma en fazla hazmı kolaylaştırıcı bir besin olarak bilinir. Bu nedenle bebeklere ek gıdaya ilk elma ile başlanır. İşte tüm dünyadan elmanın şifalı yönlerine dair bilgiler..

Enfarktüs ve damar sertliği: Günde iki sulu elma yiyerek kireçlenmeden ileri gelen damar sertliğine ve enfarktüs tehlikesine karşı tesirli bir tedbir almış oluyorsunuz. Amerika’nın Minneapolis Eyaleti’nde çalışan kalp mütehassısı Profesör Ancel Keys, elmadaki pektin adlı maddenin, kandaki kolesteron oranını düşürerek kireçlenmeyi önlediğini keşfetmiş.

Hazımsızlık ve peklik: Öğle yemeklerinden önce yenen tek bir elma, bağırsakların çalışması için yeterli. ABD’nin Connecticut eyaletinden Dr. Jeffry S. Hyams, ağır peklik hâllerinde günde üç defa yemeklerden önce yarım bardak elma suyu içilmesini öğütlüyor. Çünkü elmanın, bağırsaklardaki bakteri üretimini ayarlayarak uzun vadede hazmı kolaylaştırıcı bir özelliği var.

Yüksek tansiyon: Vücuttan fazla tuzların ve suyun atılmasına yardımcı olan elmanın, tansiyon düşürücü bir tesiri de var. Bunun için her sabah bir elma yemeniz kâfi. Viyana Hastanesi doktorlarından Profesör Jagic, hastalarına şu tavsiyede bulunuyor: Bir buçuk kilo elmayı komposto haline getirin. 4-6 porsiyona böldüğünüz kompostoyu bir günde bitirmeye çalışın ve o gün başka hiçbir şey yemeyin, ama bu arada en azından 1 litre su içmeyi de ihmâl etmeyin. Bu elma perhizini haftada bir gün düzenli olarak tatbik ettiğinizde, tansiyonunuzun kendiliğinden ayarlandığını göreceksiniz.

Uykusuzluk: Gece yatmadan önce yenen bir elma neredeyse uyku ilâcı kadar tesirli.