Egzama için bitkisel çözümler
Egzama çeşitli nedenler bağlı olarak ortaya çıkan bir deri hastalığıdır. Genellikle el ve ayaklarda görülür. Deride kaşıntı, şişme, kızarıklık gibi belirtiler ile görülür. Egzama sorunu için bitkisel çözüm önerileri ise; El ve ayak egzamalarına karşı dutu kaynatıp suyunu kullanarak veya dut pekmezini sıcak su ile karıştırarak egzamalı bölgelere gece yatarken sürebilirsiniz. Aynı zamanda dut pekmezi kanı temizlediği için tüketilmeside faydalı olacaktır. Muzu ezerek limon suyu ile karıştırıp krem haline getirerek egzamalı bölgelerinize sürebilirsiniz. Kekik kaynatılığ suyu ile egzamalı bölgelerinize pansuman yapabilirsiniz.

Defne yaprağını, defne tohumunu ve defnenin ince dallarını kaynatarak elde edeceğiniz sıcak su içerisine egzamalı bölgelerinizi 8 10 defa sokup bir müddet bekledikten sonra çıkarabilirsiniz.İspirto içerisine bir avuç ısırgan otu yaprağını bekletip bu karışım aynı oranda su ile karıştırılarak egzamalı bölgelere pansuman uygulanabilir.Bir bardak kaynar su ve 15 gram adaçayı 5 6 dakika demlendikten sonra egzamalı bölgeler bu su ile yıkanabilir.Funda tohumunu kaynatarak elde edeceğiniz posasını egzamalı bölgelerinize sürerek üzerini sarabilirsiniz.

Toz haline getirilmiş nöbetşekeri ve toz karanfil karıştırılarak sabah ve akşam bir miktar yiyebilirsiniz. Taze sarımsak otunu sıkarak suyunu egzamalı bölgelerinize sürebilirsiniz.10 adet aspirin 1 çay bardağı ispirto veya suda iyice eritildikten sonra pamuk yardımı ile egzamalı bölgelerinize sürebilirsiniz.