Yanlış ara öğün şişmanlatır
Kan şekeri dengesinde önemli rol üstlenen ara öğünlerin atlanmaması gerektiğini söyleyen beslenme uzmanları, ara öğünlerde hatalı besin seçimlerinin ise zayıflatmak yerine şişmanlattığına dikkat çekiyor. Beslenme uzmanları her fırsatta sağlıklı bir yaşam ve kilo vermek için ara öğünlerin asla atlanmaması gerektiğine dikkat çekiyor. Bunun nedeni ise ara öğünlerde amaç kan şekerini dengede tutmak ve gerektiği kadar insülin salgılanmasını sağlamak.

Yanlış ara öğünler kilo verdirmek yerine tıpkı ana öğünlerde olduğu gibi aksine daha çok şişmanlatıyor. Örneğin karbonhidratlı ara öğünler fazla insülin salgılanmasına, bunun sonucunda hemen acıkmaya, dolayısıyla ana öğünlere fazlaca yüklenmeye neden oluyor.

Beslenme ve Diyet Uzmanları, böylece kilo kaybı sağlamak yerine kilo sabitlenmesi veya artışı oluştuğunu söyleyerek, “Hem sağlıklı beslenmek hem de ideal kiloya ulaşmak, yani zayıflamak için kişinin yaşam şekli ile sağlık durumuna göre gerekli sayıda ve doğru ara öğün besinleriyle beslenmesi çok önemli” diyor.

ARA ÖĞÜNÜN 4 AMACI VAR
1- Kişinin alması gereken kalori hesabını tamamlamak.
2- Kan şekeri ve insülin dengesini sağlamak.
3- Psikolojik olarak oluşan atıştırma hissini doğru seçimlerle baskılamak.
4- Ana öğünlere yüklenmeyi önlemek.

GENELLİKLE 2 ARA ÖĞÜN YETERLİ GELİYOR
Uzmanlar, günde kaç öğün yenilmesi gerektiğinin tamamen bireyin kendisine özel olduğunu belirtiyor. Kişinin gerçekte hangi saatte acıktığını belirlemesi veya bunun beslenme uzmanı tarafından iyi bir değerlendirmeyle tespit edilmesi gerekiyor. Çünkü her bünye kendine özeldir. Genel olarak sağlık problemi bulunmayan kişilerin günde 2 kez ara öğün tüketmeleri yeterli geliyor. Ancak diyabet, hipoglisemi (düşük kan şekeri), hamilelik ve hamilelik diyabeti ile enerji (kalori) ihtiyacının çok olduğu durumlarda 3 ara öğün almak gerekiyor.

KİM, HANGİ ARA ÖĞÜNÜ ATLAMAMALI?
1 -Kahvaltıyı geç yapacaklar için: Gece ara öğünü önemli.
2- Öğlen yemeğini geç yiyecekler için: Kuşluk önemli.
3- Akşam yemeğini geç yiyecekler için: ikindi önemli.

GECE ARA ÖĞÜNÜ ÖNEMLİ, ÇÜNKÜ…
Beslenme ve Diyet Uzmanları, hipoglisemi, bir başka deyişle kan şekeri düşüklüğü sorunu yaşayan kişilerde gece ara öğününün çok önemli olduğuna dikkat çekerek şu bilgileri veriyor: “Hipoglisemi hastalarının bazen uyku sırasında veya sabah uyandıklarında kan şekerleri çok düşük çıkabiliyor. Bunun sonucunda baş ağrısı, halsizlik, huzursuzluk, iç ezilmesi veya saldırır tarzda yemek yeme gibi sorunlar oluşabiliyor. Çünkü gece uzun bir süreç ve bu yüzden gece ara öğün alınması çok önemli. Ancak doğru ara öğünler seçmek şartıyla. Ara öğünün gece yatmadan yarım saat veya 45 dakika önce alınması yeterli geliyor.”

SAĞLIKLI ARA ÖĞÜNLER NASIL OLMALI?
Kan şekerini yavaş yükselten ve belli bir dengede sabit kalmasını sağlayan besinlere ‘düşük glisemik indeksli’ besinler denildiğini belirten uzmanlar, “Ancak unutmamak gerekir ki böyle belirlenen her besin herkese iyi gelecek diye bir kural yok. Doğruya deneme yanılma yoluyla ulaşmak en mantıklı olanı” diyor.

DOĞRU ARA ÖĞÜN SEÇİMLERİ
Yoğurt-süt-ayran.
Peynir+ ekmek.
Meyve+yoğurt.
Kuru meyve +yoğurt.
Diyet bisküvi+süt-ayran.
Latte veya sütlü filtre kahve.
Protein barı (haftada 2 defa gibi).
10 adeti geçmeyecek şekilde tuzsuz (kavrulmamış) badem.

YANLIŞ ARA ÖĞÜN TERCİHLERİ
Gofret tarzı şekerli atıştırmalar.
Tek başına meyve, kuru meyve.
Pasta-börek tarzı atıştırmalar.
Gazlı içecekler.
Hazır meyve suları.
Reçel-bal.