Soda iç yorgunluktan kurtul
Uzmanlar yaz aylarında kendilerini yorgun ve güçsüz hissetmek istemeyenlerin, su yerine maden suyu içmesini önerdi. Uzmanlar, bunaltıcı yaz günlerinde vücudun normalden fazla su kaybettiğini, pek çok kişinin ise su kaybını tam olarak fark edemediğini söyledi.

Aşırı sıcaklar nedeniyle oluşan su kaybının, kan basıncını azaltığını, azalan kan basıncının ise özellikle çocuklar ve yaşlılarda bilinç kaybına bile neden olabildiğini bildiren uzmanlar, bu nedenle yaz aylarında bol sıvı alınması, karpuz gibi bol sulu meyve ve sebzelerin tüketilmesi gerektiğini ifade ediyor.

Soda iç yorgunluktan kurtul
Sıcaktan en az düzeyde etkilenmek için yağlı yemeklerden de özenle kaçınılması gerektiğini uzmanlar, şunları kaydetti:

Özel bir rahatsızlığı bulunmayanlar, sıcak yaz günlerinde su yerine soda içmelidir. Soda içmemesi gerekenler sadece, kalp, böbrek ve tansiyon hastalığı olanlardır. Sağlıklı olan herkes bol miktarda maden suyu içebilir. Terle birlikte vücudun kaybettiği mineraller maden suyu ile vücuda alındığı için, kişi kendisini yorgun ve güçsüz hissetmeyecektir. Çünkü maden suyunun içinde sodyum, potasyum, magnezyum gibi, vücudu dinç tutan ve zindelik veren mineraller mevcuttur. Terlemeyle vücuttan hızla atılan bu mineraller, maden suyu içilmesiyle büyük ölçüde geri kazanılabilir, böylece vücut normale döner.

Uzmanlar, ayrıca, uzun süre güneş altında kalınan çarşı ve pazar alışverişlerine çıkarken mutlaka su ya da maden suyu bulundurması, yaz aylarında sıkça görülen tifo ve dizanteriden kurtulmak için hijyenik olduğundan kuşku duyulan suların içilmemesi, sebze ve meyvelerin bol suyla yıkanarak tüketilmesi gerektiğini söyledi.