Ramazanda Böbrek Taşına Dikkat!
Ramazan ayında uzun süre susuz kalınması böbrek taşı gibi hastalıklarda sıkıntıya yol açabiliyor.Taş hastalıkları Türkiyede hiç de küçümsenmeyecek derecede sık görülüyor. Böbrek taşı, üriter taşı ve mesane taşı şeklinde olabiliyor. Ortak özelliği küçükken ağrı yapması, büyüdüğünde böbreklere zarar vermesi. Doktorların böbreklerinde taş olan hastalara ilk tavsiyesi, bol su içmeleri yönünde oluyor.

Bol sıvı alımı, en başta sağlıklı bir insanın vücudunda taş olumunu engelliyor ve taşı vücuttan atmayı sağlıyor. Taşı olup da sıvıyı yeterince almayanlar ise sıkıntıya düşüyor.

Prof. Dr. Hasan Biri, yetersiz sıvı alımının ağrı yapmasının yanısıra idrar yolu enfeksiyonlarına neden olduğunu, enönemlisi de böbreklerde kalıcı bozukluklara yol açabildiğini vurguluyor. Bu da ihmal edildiği takdirde böbrek yetmezliğine kadar gidebiliyor.

Ramazan ayında oruç sebebiyle sıvı kaybı yaşandığını belirten uzmanlar, taş hastalarına uyarıda bulunuyor.

Ramazan ile birlikte gün içinde sıvı alımı olmadığı için taşın düşürülmesi zorlaştığı gibi, taşın oluşumuna da eğilim ortaya çıkıyor. İşte bu yüzden, sürekli terlemeyi önleyecek tedbirler almak gerekiyor. Oruç süresince vücudu zorlayacak hareketlerden uzak durmalı, iftardan sonra ve sahurda bol miktarda sıvı alınmalı, özellikle su içilmeli. Bol su içmek, gün içinde idrar miktarının azalmasını engelleyerek taşa eğilimi azaltabilir ya da olan taşın doğurabileceği sıkıntıları engeller.