Ramazan ayında bu ikiliye dikkat
Tuz ve su dengesi özellikle Ramazan ayında daha çok önem kazanıyor. Uzmanlar, özellikle sıcak aylarda vücuttaki su-tuz ilişkisinin önemine dikkat çekiyor. Oruç tutacakların hem yeterli sıvı almaya hem de dengeli beslenmeye özen göstermesi gerekiyor. Uzun açlık sonucu kan şekerinin düşmesi bazı sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Yüksek ısı ve nem, terleme sonucu vücuttaki sıvı-elektrolit kaybını artırıyor. Aşırı sıvı ve elektrolit kaybına bağlı olarak bayılma hissi, baş dönmesi, bulantı, dikkat dağınıklığı gibi problemler oluşabiliyor. Bu nedenle özellikle tuz ve su dengesi daha fazla önem kazanıyor.

Ramazan ayında yeterli ve dengeli beslenmek için dikkat edilecek noktalara dikkat çeken Kardiyoloji Uzmanı Dr. Erkan Avcı, sahurda tuzlu gıdalardan kaçınmak gerektiğini söyledi. Gün boyunca kaybedilen su ve tuzun geri kazanımında iftarın önemli olduğunu belirten Avcı, “Erişkin bir insanın günlük tuz ihtiyacı 6-8 gram arasındadır. Ancak sıcak havalarda ya da ağır fiziksel çalışma şartlarında bu miktar artabiliyor. Tuz, insan bedenindeki sıvıları dengeleyici özellik taşıyor. Gerekli miktarda su aldığımız durumlarda bile, tuz eksikliğinden dolayı vücudumuzdaki su miktarı tehlikeli bir şekilde normalin altına inebiliyor” diye konuştu.

Dahiliye Uzmanı Prof. Dr. Ziya Mocan ise tuzun dengeli kullanılması gerektiğine işaret ederek “Tuz fazla alındığında hem vücut su tutar hem de damar kasılması nedeniyle tansiyon yükselir. Tuz eksikliği ise tansiyon düşüklüğüne neden olur, halsizlik ve baş dönmesi oluşur. Bu nedenle Ramazan’da dengeli tuz tüketimine dikkat etmemiz gerekiyor” dedi.