Lifli besinler harika bir yağ yakıcı ve harika bir antioksidan
Sağlıklı bir beslenme programı tüm yaz boyunca sizi fazla kilolardan ve selülitten koruyacaktır.Gerek selülit şikayetçileri gerekse verdiği kiloyu korumak isteyenler yaz boyunca tıpkı altı haftalık beslenme programlarında olduğu gibi kepekli ve yulaflı gevrekleri günün en önemli öğünü olan kahvaltılarından eksik etmesin. Lifli besinler harika bir yağ yakıcı olduğu kadar harika bir antioksidandır.

ARMUT

Toksin atıcı önemli bir antioksidandır. Aynı zamanda metabolizmayı hızlandırır. Yaz aylarında günlük meyve tüketiminizi değişimli olarak armut, ananas, armut üzerine kurmanız amacınıza ulaşmanızı sağlayacaktır.

KİRAZ

Birçok vitamin, mineral içeren oldukça faydalı bir besin olan kiraz serbest radikalleri önleyen bir numaralı antioksidanlardan biridir.Serbest radikaller tarafından zarar görmüş hücrelerin yenilenmesine yardımcı olan kirazın 100 gramında 40 kalori vardır.

KARPUZ

Sulu besinler vücutta sıvı tutulumunu önler. Karpuzun bir diliminde bir bardak suya karşılık gelecek sıvı vardır. Lif dolaşımını düzenler.Günde 5 öğün sebze ve meyve Y

YAZ DİYETİNİN ANAHTARI

Her öğünde 1 porsiyon haşlanmış sebze 1 kase salata tüketmek kilo kontrolü sağlamak kadar fazlalıklarınızı atmanıza da yardımcı olur. Öğlen ve akşam öğünlerinizde 25 gr karpuz meyve ihtiyacınız için ideal olabilecektir. Bir öğününüzde yağsız protein tükettiğinizden emin olun. Protein su tutmayı engeller. Yaz aylarında ihmal edilmemesi gereken bir besin olan domates güneş ışınlarına karşı iyi bir koruyucu olma özelliği ile cildinizi korumaya yardımcı olacak bir besindir.

SELÜLİTİ ÖNLEMEK İÇİN KUŞKONMAZ

Selülit ve diyet programlarının önemli bir parçasıdır kuşkonmaz. Damarları güçlendirme özelliğine sahip mucize bir besindir. Kan basıncını düzenler, toksin atılımını sağlar. Dolaşım düzenleyici özelliği ile selülit oluşumunu engellemeye yardımcıdır.

İLLE DE BALIK

Yaz aylarında balık tüketimini ihmal etmemek gerekiyor. Mineral açısından çok zengin olan deniz sebzeleri metabolizmayı hızlandırarak daha çok kalori yakmanızı sağlayacaktır. Balığı sofralarından eksik etmeyen Japon kadınları neredeyse selülit sorunu hiç yaşamıyor.

Kilo kontrolü için: OZON TERAPİ

Besinlerle kilo kontrolü ve selülit mücadelesine en büyük destek kuşkusuz doğal bir yöntem olan ozonla geliyor. Bağırsakların temizlenmesinde ozon terapinin önemli bir yer tuttuğu bilinmektedir. Ozon(o3) hücre elemanlarını ve enzim sistemlerini uyararak vücudun kendi antioksidan korumasını hızlandırır. Antioksidan enzimlerin kanda süratle artması vücudun kendisine zararlı olan gelişmeleri önler.

Bu sayede çeşitli yollarla insan bedenine girmiş olan veya metabolizma sonucu üretilmiş olan ama insan sağlığına zarar verebilecek kimyasallar bertaraf edilir. Bir yandan damarların genişlemesini diğer yandan kan hücrelerinin yapımını hızlandıran ozon yetersiz kan giden bölgelere kanın daha iyi gitmesini sağlar. Bu özelliğiylede selülit sorununa çözüm getirmiş oluyor. Her uygulamada 500 kaloriye yakın yakma gücüyle kilo kontrolüne yardımcı olmaktadır.

YAZ MEYVELERiNiN KAL ORi ORANLARI

Meyveler Miktar Kalori
Kayısı 1 adet 8
Kiraz 100 gr 40
İncir taze 100 gr 41
Karpuz 300 gr 55
Kavun 300 gr 40
Şeftali 1 adet 60
Armut 1 adet 70
Erik 1 adet 8
Üzüm 100 gr 57
Çilek 100 gr 26

Dr.İsmail AĞAR