Kanserde riski azaltan beslenme faktörleri
Kanserden korunmada; değiştirilebilir faktörler arasında sigara ve alkol kullanımı, hava kirliliği, bazı kimyasal maddeler ile bazı virüsler var. Beslenme alışkanlığı da bu etkenler arasında önemli yer tutuyor. Hızla artan kanserde genetik yatkınlık değiştirilemeyen bir faktör. Değiştirilebilir faktörler ise sigara, alkol, kirli hava, katran, asbest, benzin gibi kimyasal maddeler, bazı virüsler ve kötü beslenme alışkanlığı.

Sebze ağırlıklı beslenmenin, dengeli olarak tüm vitamin ve minarelleri almanın yanı sıra sportif bir yaşam anlayışını benimsemek, kansere karşı en güçlü sigorta olabilir. Yaşam tarzı kanser riskini azaltmanın yanı sıra kalp damar hastalıkları, diyabet gibi ciddi sorunlardan da korumada etkili. Uzmanların kanserde değiştirilebilir risk faktörlerinden olan beslenmede dikkat edilecek noktalar hakkındaki önerileri ise şöyle:

KANSERDEN KORUNMAK İÇİN NASIL BESLENMELİ?
-Gün içerisinde 5-6 porsiyon meyve ve sebze tüketmeye çalışın: Gün içerisinde 5-6 porsiyonu tüketmek zor gibi görünse de ara öğünlerde atıştırmalık ve ana öğünlerde yan gıda olarak meyve ve sebze yiyerek günlük miktarı almış olursunuz.
-Aperatif olarak küçük porsiyon ızgara sebzeler tercih edebilirsiniz.
-Sıcak yaz günlerinde kalorisi yüksek olan dondurma yerine, yağsız süt ve donmuş meyvelerle sağlıklı ve daha az kalorili bir içecek hazırlayabilirsiniz.
-Canınız bir pizza kaçamağı istediyse sebzeli ve yağsız olanlarını tercih edebilirsiniz.
-Gerekli protein ihtiyacınızı karşılarken kalori alımını azaltmak için beyaz et, kırmızı et ve balık tüketiminizde kızartma yerine ızgara ya da haşlamayı tercih edebilirsiniz.

Düşük yağlı gıdaları tercih edin: Yüksek yağlı gıdalar tüketmek kolorektal, prostat ve endometrial kanserlerin riskini arttırabileceği için düşük yağlı yiyecekleri tüketmek önemli.

Alkol tüketimini kontrol altına almaya özen gösterin: Aşırı alkol ve sigara kullanımı bir araya geldiğinde başta akciğer kanseri olmak üzere birçok kanser türünü tetikleyebilir. Sigara ve alkolden uzak durmaya çalışın.

Sağlıklı beslenme programı ile ideal kilonuzu koruyun: Araştırmalar; kilonun yetişkinlerde farklı türde kanserlere (kolon, endometrium, meme, pankreas ve böbrek gibi) neden olabileceğini ve riski arttırdığını gösteriyor. Bu nedenle kilo kontrolünün, kanserden korunmada önemli etki yaptığını unutmayın.