Kahve için sağlıklı kalın
Yapılan araştırmalar kahve içmenin gut hastalığına yakalanma ihtimalini oldukça azalttığını buldu.Kanadalı bilimadamlarının yaptığı araştırmalar günde 4 ve ya daha fazla kahve içen kişilerde gut hastalığına yakalanma şansının oldukça düştüğü Yapılan araştırmalar kahve içmenin gut hastalığına yakalanma ihtimalini oldukça azalttığını buldu.

Kanadalı bilimadamlarının yaptığı araştırmalar günde 4 ve ya daha fazla kahve içen kişilerde gut hastalığına yakalanma şansının oldukça düştüğü bulundu. Kanda bulunan ürik asit oranlarının kahve içenlerde daha az olduğu anlaşıldı. Buna karşın çayın görülen bir etkisi olmadığı belirtildi. Gut hastalığı Britanya’da senede 600bin kişiyi etkiliyor. Bu buluşun makalesi “Journal Arthritis Care and Research” dergisinde yayınlandı.

Gut hastalığı nedir?

Gut bazı eklemlerde ağrı, duyarlılık, kızarıklık, şişlik ve ısı artışı ile ani olarak gelişen, şiddetli ataklarla seyreden bir hastalıktır. Genellikle her seferinde bir eklemi etkiler ve bu eklem çoğunlukla ayak başparmak eklemi olmaktadır. Diz, dirsek ve el bileği gibi diğer eklemler de etkilenebilir. Ataklar çok hızlı olarak gelişir ve ilk atak genellikle gece olur. Tüm romatizma türleri içinde en ağrılı olanıdır. Ataklar şu nedenlerle gelişebilir:

*Çok fazla alkol alımı
*Çok sıkı diyet ve açlık
*Bazı yiyeceklerin fazla yenmesi
*Operasyon geçirme (diş çekimi gibi basit bir girişim bile neden olabilir)
*Ani, şiddetli bir hastalık geçirme
*Aşırı yorgunluk ve herhangi bir nedenle aşırı derecede endişelenme
*Eklem travması, yaralanma
*Kemoterapi uygulanması
*Diüretik ilaçların alınması
(Diüretikler tansiyon yüksekliğinde kullanılan, vücuttan sıvı atılımını sağlayan ilaçlardır)