Evde konserve ve turşu hazırlanırken dikkat edilmesi gereken hususlar
Evde yapılan konserve ve turşular gıda zehirlenmelerine yol açabiliyor. Sağlık Bakanlığı, evde konserve ve turşu hazırlanırken dikkat edilmesi gereken hususlara dikkat çekti.  Bakanlık açıklamasında, daha çok konserve besinlerle bulaşan ve clostridium botulinum adlı bakterinin toksini ile oluşan şiddetli gıda zehirlenmelerinin büyük çoğunluğunun, uygun sürede ve sıcaklıkta pişirilmeden kapatılan, evde hazırlanmış konservelerden kaynaklandığı vurgulandı.

Bu toksin bilinen en güçlü zehirlerden ve ölümle sonuçlanabilecek rahatsızlıklara yol açıyor.

Belirtileri
Toksinli besinin tüketilmesinden yaklaşık 12-36 saat sonra kusma ve bağırsak rahatsızlıkları ile zehirlenme kendini gösteriyor. Zehirlenme ile birlikte, ağız ve boğazda kuruma ve kızarma, ayrıca ağrı da hissedildiğinden, çoğu zaman belirtiler, farenjit belirtileriyle karıştırılıyor. Bu belirtiler görüldüğü anda hastanın en yakın sağlık kuruluşuna başvurması gerekiyor.

Ev koşullarında yapılan konservelerde clostridium botulinum riskinin yok edilebilmesi için besinlerin türlerine göre belirli sürede uygun ısıl işleme tabi tutulması gerekiyor.

Mutlaka Basınçlı Tencerelerde Hazırlanmalı
Botulizm toksini, 80 derecede 10-30 dakika, 100 derecede 10 dakika kaynatmakla tahrip edilebilmesine rağmen, geliştirdikleri ısıya dayanıklı sporlar ancak 116 derecede tahrip edilebiliyor. Ayrıca, uygun olmayan koşullarda saklanan besinlerde yeniden üreme gerçekleşebiliyor.

Bu nedenle evde yapılan konservelerin mutlaka basınçlı tencerelerde hazırlanması gerekiyor.