Diyabetliler mevsim meyvelerini az yemeli
Dr. Murat Görgülü, Şeker hastalarının yaz meyveleri ve dondurmayı bol bol tüketmesi, kan şekerinde ciddi yükselmelere yol açabilir dedi.

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Görgülü, şeker hastaların Diyabetliler mevsim meyvelerini az yemeli Dr. Murat Görgülü, “Şeker hastalarının yaz meyveleri ve dondurmayı bol bol tüketmesi, kan şekerinde ciddi yükselmelere yol açabilir” dedi

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Görgülü, şeker hastalarının yaz meyveleri ve dondurmayı bol tüketmesinin ciddi rahatsızlığa yol açabileceğini belirterek, “Yaz aylarının en lezzetli yiyeceği dondurma kan şekeri ayarını bozan yiyeceklerden birisidir. Uygun miktarda yenildiğinde büyük yarar sağlayan meyvelerin çok fazla tüketilmesi kan şekeri yükselmesine ve buna bağlı rahatsızlığa yol açar” dedi.
Dr. Görgülü, “Kalorisi ve şeker düzeyi yüksek olan; çilek, kiraz, kavun ve diğer tüm meyveler, ana ve ara öğünlerde kalori değerleri göz önüne alınarak doktor tavsiyesine göre tüketilmelidir. Uygun miktarda yenildiğinde büyük yarar sağlayan meyveleri de çok miktarda tüketirsek kan şekerimizde yüksekliğe ve buna bağlı rahatsızlıklara yol açabilir. Yaz aylarının en lezzetli yiyeceği dondurma da maalesef kan şekeri ayarımızı bozan yiyeceklerde biridir. Ancak şekersiz üretilmiş diyet dondurmaların doktor kontrolünde ve diyet değişim listesi ile kalorisi hesaplanarak kullanımı olabilir. Bunda da aşırıya kaçmamak gereklidir? dedi.