Baharatlı çaylar hastalıktan koruyor
Mikrobik hastalıklardan korunmada baharatlı çayların önemli olduğunu söyleyen Fitoterapist Prof. Erdem Yeşilada, karabiber, karanfil ve zerdeçalın mikrop kırıcı ve rahatlatıcı etkiye sahip olduğunu söyledi. Prof. Dr. Erdem Yeşilada, mikrobik hastalıklardan korunmada baharatlı çayların önemini vurguladı. Yeşilada, havaların soğumaya başlaması ve kapalı mekânlarda daha fazla zaman geçirilmesi nedeniyle soğuk algınlığı ile gribal enfeksiyon riskinin arttığını belirtti. “Baharatlı çaylar, mikrop kırıcı ve rahatlatıcı etkileri nedeniyle sizi hastalıklardan uzak tutar” diyen Prof. Yeşilada, karanfil, karabiber ve zerdeçalın etkileri hakkında şunları aktardı:

KARANFİL ANTİBİYOTİKLERİN ETKİNLİĞİNİ ARTIRIYOR
“Karanfil, içerisinde bulunan uçucu özellikteki öjenol, ağız ve boğaz mukozası yangılarında yangı giderici; bakteri, mikromantar veya virüslerin yol açtığı ağız ve boğaz enfeksiyonlarında antiseptik olarak ve ağrı hissini hafifletici etkisi söz konusudur. Bu nedenle, özellikle öjenol taşıyan Seylan tarçını kabuğu ile birlikte mikroorganizmalar üzerinde etkisi nedeniyle soğuk algınlığında çay olarak içilmesi ya da yoğun derişimli çayının (%5-10) gargara olarak uygulanması yararlıdır. Yapılan bilimsel çalışmalarda uçucu yağının antibiyotiklerin etkinliğini artırdığı gösterilmiştir.

KARABİBER KANSERDEN DE KORUYOR
Top ve toz formlarındaki karabiber meyveleri ile hazırlanan çayın gargara şeklinde boğaz enfeksiyonlarında yararlı olduğu bilinmektedir. Bilhassa boğazda soğuk algınlığı belirtilerinin ilk hissedildiği süreçte uygulanması durumunda daha etkili olabilmektedir. Ayrıca yürütülen çalışmalarda bağışıklık sistemini düzenleyici, yangıyı ve spazmları giderici, kanserleşmeyi önleyici etkileri bildirilmektedir. Karabiber meyvesinin bileşenlerinden biri olan piperinin biyolojik etkileri son yıllarda dikkat çekmektedir.

ZERDEÇAL KARACİĞER HASARINI ÖNLÜYOR
Zerdeçal, yangı giderici, tümör önleyici ve antimikrobiyel etkileri deneysel çalışmalar ile ortaya konulmuştur. Ayrıca karaciğer hasarını önleyici, antioksidan ve kan lipit seviyesini koruyucu etkileri bilinmektedir Son yıllarda gerek deneysel ve gerekse klinik çalışmalar, zerdeçal içerisindeki temel bileşenlerden kurkuminoitlerin kanserlerin önlenmesi ve tedavisinde etkili olduğu ortaya koymaktadır.”