Aşırı su tüketimi de tehlikeli
Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Tıp Fakültesi Nefroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yavuz Yeniçerioğlu, özellikle yaz aylarında suyun az tüketiminin yanısıra fazla tüketiminin de sakıncalı olabileceğini bildirdi.

Doç. Dr. Yeniçerioğlu, yaptığı açıklamada, suyun insan yaşamı için vazgeçilmez bir unsur olduğunu, insanların yemek yemeden haftalarca canlılığını sürdürebildiğini, ancak susuz sadece birkaç gün yaşayabildiğini söyledi. İnsanların ter, idrar ve solunum yolu ile su kaybettiğini ifade eden Yeniçerioğlu, normal bir bireyin su gereksiniminin, metabolizma hızı, ortam ısısı gibi pek çok faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterdiğini belirtti.

NORMAL SU İHTİYACI 1,5-2,5 LİTRE

Normal koşullarda insanların gereksinim duyduğu su miktarının günde 1,5-2,5 litre arasında değiştiğini açıklayan Yeniçerioğlu, yaz aylarında sıcak ortamlarda, ishal, aşırı terleme ve çeşitli hastalık durumlarında su ihtiyacının artacağına işaret etti. Vücudun normal sıvı dengesinin sağlanabilmesi için kayıp kadar sıvı alınması zorunlu olduğunu ve böbreklerin vücut sıvı ve elektrolit dengesini sağlamasının hayati öneme sahip olduğunu dile getiren Yeniçerioğlu, şöyle konuştu:

“Fizyolojik oranlarda gereken su miktarının alınamaması durumlarında, vücutta sıvı açığı gelişecektir. Biz buna tıpta ‘dehidratasyon’ diyoruz. Dehidratasyona bağlı olarak kan basıncında düşme, kalp atımlarında artış gibi tablolarla karşılaşabiliriz. Bu tablonun ilerlemesi ile beraber,hipertansiyon, şok ve böbrek yetmezliği gibi süreçler gelişebilir.

AŞIRI SU TÜKETİMİ DE TEHLİKELİ

Son yıllarda cilt güzelliği, diyet, toksitlerin atılması ve kanıntemizlenmesi gibi gerekçelerle insanların günlük 4-5 litre sıvıtüketilmeye teşvik edildiğini ifade eden Yeniçerioğlu, şunları söyledi:

“Böbreklerin belirli bir oranda su atma kapasitesi vardır. Böbreklerinsu atma kapasitesinin üzerinde su alındığında, atılamayan su, kanda birikerek, kandaki elektrolitlerin, kan hücrelerinde değişikliklere neden olarak, kan sodyum düzeyinde düşmeye neden olur. Biz bunu da tıpta’hiponatremi’ olarak tanımlıyoruz. Kan sodyum düzeyindeki düşmeye bağlıgelişen beyin ödemi, bulantı, kusma, halsizlik, bilinç değişiklikleri,kasılma nöbetleri, koma ve hatta ölüme neden olabilir.”

BÖBREK HASTALARI AŞI SU TÜKETİMİNDEN KAÇINMALI

Yeniçerioğlu, özellikle böbrek yetmezliği çeken hastalarının hemkamuoyunun, hem de doktorların yönlendirmeleri ile “Üremiz düşsün,kanımız temizlensin” diyerek 3 litre, 5 litre su içtiklerini, bununsonucunda da zehirlenme olaylarının yaşandığına dikkati çekerek, böbrekyetmezliği çeken hastaların aşırı su içiminden kaçınmalarını istedi.

Amerika’da yapılan ve en çok suyu içenin ödülü kazandığı bir yarışmada,yarışmacılardan birinin hiponatremi sonucu hayatını kaybettiğini aktaran Yeniçerioğlu, yine ABD’de bakıcısı tarafından su içmekle cezalandırılan 3 yaşındaki bir çocuğun da hiponatremi nedeniyle öldüğünü kaydetti.